fiogf49gjkf0d
Unutmayın, 118 Bilinmeyen Numaralar Özelleşti. Bilgimizi paylaşmayı seviyoruz

Bilgi teknolojileri ve eğlence sektörüne ilişkin değerlendirmeler yazıyor, makalelerde bilgilerimizi aktarıyor, sizlere örnek sözleşmeler sunuyoruz.

fiogf49gjkf0d
Unutmayın, 118 Bilinmeyen Numaralar Özelleşti.

sxc.hu

Reklam Özdenetim Kurulu tarafından 21.01.2010 tarihinde alınan karar metni:

fiogf49gjkf0d
"Önceden 118 numarasıyla Türk Telekom tarafından sunulan bilinmeyen numaralar servisi hizmeti, düzenleyici otorite olan BTK'nın yaptığı değişiklik neticesinde 118 kısa numarasına iki numara daha eklenmek suretiyle artık birden çok işletmeci tarafından sunulmaktadır. Reklamveren BN Telekom da bu işletmecilerden biridir. Reklamda "118'in yeni numarası neydi?" ve "18880, Türkiye'nin yeni bilinmeyen numaralar servisI" ifadeleri yer almaktadır. 118 Kısa numarası artık kullanılmadığından, şu anda bilinmeyen numaralar servisi sunan tüm işletmecilerin 118xx şeklindeki numaraları bilinmeyen numaralar servisinin ve bu servisle özdeşleşen 118'in yeni numarasıdır. Ancak, Reklam Özdenetim Esasları'nın "Doğruluk" başlıklı 5inci maddesi uyarınca tüketicilerin eksik bilgilendirilmemeleri için ve yine Özdenetim Esasları'nın "Reklamın Kimliği" başlıklı 1Ouncu maddesinin "Reklamlar, reklamverenin ya da markanın kimliği belli olacak şekilde düzenlenmelidir." hükmü nedeniyle reklam filmine reklamverenin ismi/markası eklenmelidir. Reklam bu hali ile anılan maddelere aykırı niteliktedir. Hizmetin ücreti hizmetin esaslı unsurlarından biri olup, tüketicilerin bu konu hakkında mutlaka reklamda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Oysa reklamda ücret bilgisinin yer aldığı altyazı Özdenetim Esasları'nın "Dürüstlük" başlıklı 3üncü maddesindeki kriterlere uygun olmadığından yanıltıcı niteliktedir. Son olarak, yine "Doğruluk" başlıklı 5inci madde uyarınca; reklamın ürünün değeri ve tüketici tarafından ödenecek toplam fiyat konusunda tüketicileri gereği gibi bilgilendirmesi gerekirken altyazıda verilen fiyatların öiv hariç belirtilmesinin anılan maddeye aykırılık teşkil ettiği sonucuna varıımıştır.

Kararla ilgili değerlendirme

fiogf49gjkf0d
Reklam Özdenetim Kurulu hatırlattı.

fiogf49gjkf0d

Sözkonusu karar dikkat edilip de görülecek bir reklama ilişkin değil. Ancak bir rakip firma şikaetiyle incelenmiş olabilir diye düşünüyorum. Karar birçok hususta örnek olabilecek nitelikte. Kurul'un diğer kararları gibi yine düzenleyici ve yapıcı.

İletişim bölümünden bilgilerinizi iletmeniz durumunda karar örneğini gönderebiliriz.

Değerlendirmeyi yapan: Av. Erdal AKSU

Değerlendirme tarihi: 21.01.2010

Yorumlar

Yorum ekle

Yandaki bilgilerin tümünü doldurmanız gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorumunuz denetlenip kısa bir süre sonra burada yer alacaktır.

Hüseyin Bulut

28.02.2010 20:09:02

fiogf49gjkf0d
BN Elektronik Haberleşme ve Telekomünikasyon Hiz. Tic. A.Ş.`ye ait olup, 11880 numaralı bilinmeyen numaralar servisinin tanıtımı amacıyla 03-31 Ocak 2010 tarihleri arasında muhtelif televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarda; “- 118`in yeni numarası neydi Birsen? -Seksen. 11880. -Hah 80. Türkiye`nin yeni bilinmeyen numaralar servisi. Hem sabitten hem cepten hem sabit hem cep numaralarını hemen öğrenin. 11880(…)” ifadelerine yer verildiği görülmüş olup, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından adı geçen firma dahil olmak üzere toplam sekiz firmaya Rehberlik Hizmeti lisansı verildiği, ayrıca Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve üç GSM firmasına ait “118xx” şeklinde rehberlik hizmeti sunulan numaralar bulunduğu dikkate alınarak, inceleme konusu reklamın bu haliyle, eski numarası “118” olan “Bilinmeyen Numaralar Servisi”ne (Rehberlik Hizmeti) yönelik yeni numaranın “11880” olduğu ve sadece bu numaradan rehberlik hizmeti alınabileceği yönünde bir algı oluşturduğuna ve bu durumun tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğuna; diğer taraftan, tanıtımı yapılan rehberlik hizmetinde tüketicilere yansıtılacak ücretin belirlenmesi bakımından öneme haiz olan “Servisin ücretlendirme periyodu 60 saniye olup, faturalı Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, avea hatları için dakikası 0,985 Krş. (KDV Dahil), kontörlü hatlar için; Turkcell 9 kontör, Vodafone 6 kontör, Avea 6 kontör`dür. Tutarlara ÖİV hariçtir.” şeklindeki ana vaadin istisnası niteliğindeki bilgilere okunabilirlikten uzak bir biçimde yer verilmesinin ve ayrıca, yürürlükte bulunan mevzuat gereği tüketicilere aktarılması gereken fiyatın tüm vergiler dahil fiyat olması gerekirken, tanıtılan hizmetin fiyatının tüm vergiler dahil edilmeksizin “(…)Tutarlara ÖİV hariçtir.” şeklinde belirtilmesinin ayrı bir yanıltıcılık oluşturduğuna, dolayısıyla söz konusu reklamların Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığına, Bu durumun, 4077 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren BN Elektronik Haberleşme ve Telekomünikasyon Hiz. Tic. A.Ş. hakkında ulusal düzeyde (68.678 TL) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.

demet

13.02.2010 14:22:56

fiogf49gjkf0d
merhaba herkese bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum reklamı yapıla 11880 in türk telekom un 11811 olan numarasını kendi adına mal ederek reklamlardatürk telekom un kalitesini kullanarak reklamlarında türk telekom u hiçe sayması hiç hoşuma gitmiyor ayrıca bünyesinde çalışanlar ise hiç birşey bilmiyor tekrar 11811 e ve farklı kanallara yönlendiriyor lütfen sizde biraz duyarlı olup yapılan uygulamaya dur diyelim herkes yerini bilsin ...

Hukuki Boyut
Avukatlık & Danışmanlık

Koşuyolu Mah. İsmail Paşa Sok.
No: 76 Kadıköy İstanbul Türkiye
T: +90 216 335 21 98
F: +90 216 335 21 93

Telif Hakkı © 2015. HukukiBoyut.com

Her Hakkı Saklıdır.

Bu sitede yer alan hiçbir içerik yazılı izin alınmadan kullanılamaz.

Tasarım ve Uygulama: zwanga